Sztuczna inteligencja - AI, ile jest warta?

Definicja wartości jak większość wyrażeń w j. polskim ma kilka znaczeń - "to, ile coś jest warte pod względem materialnym"* to jedno z nich.

NVIDIA Corp, wartość firmy oceniana wg. kapitalizacji rynkowej na początku listopada 2024 - 3,62 biliona (trillion USD) dolarów, producent kart graficznych H100 Tensor Core GPU (cena 30 tys. dolarów za 1 szt) specjalizowanej do zastosowań w AI - large language models (LLMs). Meta Platforms (wartość 1,49 biliona dolarów) właściciel Facebooka ma zamiar w swoim centrum obliczeniowym AI zastosować 600 000 kart Nvidia H100. Alphabet Inc. (Google), wartość 2,197 biliona dolarów amerykańskich, Microsoft (m.in. producent aplikacji ai, Copilot) 3,14 biliona dolarów, Apple 3,430 biliona (trillion USD) dolarów (źródło: companiesmarketcap.com)

OpenAi firma od ChatGPT - wartość październik 2024 - 157 mld dolarów (wg. parkiet.com), w firmę zainwestowały m.in. Microsoft, Nvidia.

Forbes opublikował listę top 50 firm od AI, łączna wartość tych firm w pierwszym kwartale 2024 roku wynosi ponad 230 mld(?), wg. companiesmarketcap.com - 56 czołowych firm działających w obszarze AI (które używają lub tworzą technologie AI m.in. takie jak maszynowe uczeniem, rozpoznawanie obrazu, sieci neuronowe), są warte 15,557 biliona (trillion) USD (NVIDIA, Apple, Microsoft, Alphabet, Meta Platforms,... więcej link do pliku csv, dane - początek listopada 2024 r.)

"cecha tego, co jest dobre pod jakimś względem" znaczenie następne,

W internecie jest dostępnych mnóstwo omówień możliwości i zastosowań systemów AI, np. na youtube - Włodzisław Duch, Andrzej Dragan i inni, jak się prześledzi ich wypowiedzi na przestrzeni zaledwie roku widać jak szybko zwiększają się możliwości takich systemów. Nie są to drobne zmiany a często wręcz jest to skok jakościowy o parę rzędów(!).

Nie dosyć, że szybko pojawia się w internecie oferta oprogramowania online opartego o sztuczną inteligencje to możliwość jakie ma te oprogramowanie (właściwie to bardziej system) deklasuje ludzi w bardzo wielu dziedzinach. Na przykład, stworzenie utworu (piosenki) muzycznego przez oprogramowanie SI trwa ułamek czasu jaki jest potrzebny dla człowieka, czy wygenerowanie obrazu trwa zaledwie kilka/kilkanaście sekund! Dla człowieka taka szybkość wykonywania pracy jest nieosiągalna.

Właściwie, to aby używać oprogramowania AI nie trzeba mieć żadnych kompetencji - wystarczy tylko umieć mówić w jednym z języków ludzkich (ops!), AI już jest w niektórych modelach smartfonów (samsung s24), Apple - ich iphony w październiku 2024 otrzymały wspomaganie AI, a już za rogiem czeka "wylew" tego typu urządzeń, do których wystarczy coś powiedzieć (nie trzeba pisać, klikać itd.).

Do tego wszystkiego jest jeszcze potrzebna masa (giga w/h lub więcej) energii elektrycznej - już teraz są planowane elektrownie atomowe tylko pod centra obliczeniowe SI.

Wydaje się, że postawienie pytania jaką wartość ma sztuczna inteligencja jest zasadne. Ile to kosztuje?

ChatGPT 4 płatna subskrypcja miesięczna za używanie zaczyna się od 20 dolarów. Midjourney do generowania grafiki/video można skorzystać od 8 dolarów miesięcznie. AIVA generowanie (tworzenie?) muzyki, można skorzystać bez opłat, bezpłatna opcja nie przyznaje Ci praw do stworzonego utworu muzycznego, dopiero od 33 euro otrzymujesz prawa "Copyright owned by YOU" (ale co to znaczy,  jesteś twórcą?) do utworu. character.ai  (c.ai+) 9,99 dolarów, (wg. ich faq można używać bez opłat(?)) - tworzenie wirtualnych postaci, Google Bard / Gemini - 97,99 PLN - pierwszy miesiąc 0, Hugging Face, NovelAI, CapCut, JanitorAI i CivitAI, itd. Jest to wycinek oferty (usług / aplikacji / systemów oparty w całości o AI) tego co można wyszukać w sieci internet, a co pojawia się jak "grzyby po deszczu" - to chyba nie jest adekwatne porównanie, dzieje się to o wiele szybciej.

"liczba określająca, ile jednostek zawiera dana wielkość fizyczna lub wielkość mogąca zastąpić wyrażenie algebraiczne, jego zmienne" takie też może mieć znaczenie.

Tak było, człowiek uczył się (szkoła, praktyka itd.) by nabyć kompetencje (np. do tworzenia) zawodowe lub inne, i po kilkunastu latach mógł powiedzieć o sobie, że na czymś się zna, coś potrafi zrobić. Te kompetencje dawały mu szansę by być ceniony, a co za tym idzie płacono mu za jego pracę określone pieniądze (czasem zdobywał fortunę - aktor, pisarz, piosenkarz, projektant mody, programista, scenarzysta itp. ale nie tylko oni). Stworzenie utworu wiązało się z umiejętnościami, które zdobywał przez określony czas swojego życia (w skrajnym wypadku mógł ukraść czyjąś pracę, do tego chyba specjalnych kompetencji nie trzeba, ale z pewnością trzeba być zdeterminowanym by to zrobić). Tak było, ale już tak nie jest.

Od tej pory, nie potrzeba już uczyć się tak jak kiedyś - wystarczy umiejętność komunikowania tego co chcemy, werbalnie lub w niedługiej przyszłości i niewerbalnie (pierwsze interfejsy maszyna - mózg już istnieją!), stworzenie utworu itp. to tylko zadanie tak zwanego prompt'u (prompt po polsku suflerować) dla maszyny, w odpowiedzi otrzymujemy gotowy program / grę / muzykę / obraz / projekt itd. lub nasza SI (np. zamawia dla nas wakacje) komunikuje się z drugą SI (AI biuro wycieczkowe) i załatwia za nas nasze potrzeby - może jeszcze nie fizjologiczne, ale już powstają pierwsze SI do randkowania, wkrótce pojawia się roboty do "roboty".

Wartość pracy człowieka, już w tym momencie, została wyznaczona ceną jaką się płaci za subskrypcję. Zawody, w których już SI powoli zastępuje ludzi jest bardzo wiele - aktor, pisarz, lektor, tłumacz, piosenkarz, muzyk, kompozytor, kierowca zawodowy, magazynier, fotograf, projektant mody, programista, lekarz itp. i można domniemywać, że będzie ich dużo więcej!

Jedyną umiejętność (sufler?) jaką trzeba mieć w tym momencie to szybkość dostosowywania się do zmian, związanych ze zmieniającą się sztuczną inteligencją - pozostałe otrzymasz płacąc subskrypcję.

Od stworzenia SI, dzieła stworzone przez ludzi są bardzo rzadko spotykane i będą coraz bardziej nie do odróżnienie od tych które przygotuje nasza / wasza SI / AI czy jak to tam się nazywa.

(listopad 2024 - cdn.)

ps. trzeba dodać, oprócz subskrypcji, musisz być cały czas online ;)

* - definicje wg. Słownik języka polskiego PWN.

AI - skrót od angielskiego wyrażenia Artificial intelligence, w j. pol. Sztuczna inteligencja.

Podziel się z innymi: WhatsApp, FB Messeger, Link do tej strony [kopiuj link]